LZS

Historia LZS

Tuż po wojnie nastąpiło samorzutne odradzanie się i zawiązywanie ruchu sportowego na wsi. W procesie tym uczestniczyli  pełni zapału, choć co prawda nieliczni, działacze i byli sportowcy z okresu międzywojennego. Włączyli się oni do pracy przy odradzaniu sportu polskiego, organizując pierwsze koła sportowe na wsi. Z inicjatywy przedwojennych aktywistów powstawały kluby i związki sportowe.

Szczególną rolę w okresie powojennym Ludowe Zespoły Sportowe odegrały w integracji społeczności lokalnej na ziemiach zachodnich, o których mówiono,że znajduje się tu „zbieranina” ludności z całej Polski. Drużyna sportowa, jej praca, jej ambicje stały się dla mieszkańców ważniejsze niż jakiekolwiek uprzedzenia. Od początku swego istnienia Ludowe Zespoły Sportowe powstawały i rozwijały się w środowisku wiejskim, w małych miasteczkach, a także w zakładach rolnych. Przyciągały również młodzież z miast, która znajdowała tam możliwość uczestniczenia w zespołowej, zorganizowanej działalności sportowej.

Podobnie działo się na terenie powiatu świdnickiego. Na tych terenach Ludowe Zespoły Sportowe rozpoczęły swoją działalność już  w latach 1946 – 48. Początki tej działalności nie są jednak udokumentowane. W oparciu o analizę dokumentów będących      w posiadaniu PZ LZS w Świdnicy dowiadujemy się, że pierwszy Ludowy Zespół Sportowy został założony w Mokrzeszowie w roku 1946 przez Tadeusza Adamczyk. W tym samym roku powstał kolejny tym razem był to Ludowy Zespół Sportowy w Lutomi  założony przez  Jana Żydka.

W latach 1948-1952 powstawały kolejne LZS-y, między innymi  w miejscowościach: Pszenno, Słotwina, Bojanice, Grodziszcze, Wiśniowa, Bystrzyca Górna, Komorów, a także  w zakładach rolnych: Kombinacie Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Świdnicy, Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Państwowym Ośrodku Maszynowym w Świdnicy oraz w  Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Kraszewice.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content